ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. Г.В. КАРПЕНКА НAH УКРАЇНИ
KARPENKO PHYSICO-MECHANICAL INSTITUTE OF THE NAS OF UKRAINE

 

21 лютого у всьому світі відзначався Міжнародний день рідної мови.

21 лютого 1952 року в Дацці, під час демонстрації протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови, поліція та військові жорстоко розправилися із студентами-демонстрантами. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) цей день відзначають у країні як день полеглих за рідну мову. За пропозицією Бангладеш, ЮНЕСКО проголосила вперше 21 лютого 2000 р. Міжнародним днем рідної мови.

В Україні Міжнародний день рідної мови відзначається з 2002 року після підписання Президентом відповідного розпорядження.

Нині на Землі нараховується приблизно 6 000 мов, але 95% з них охоплюють дуже малу частину населення світу. За даними ЮНЕСКО, ними розмовляють всього 4% людства. До того ж на Землі існує 200 мов, кожною з яких спілкуються менше 10 осіб. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Науковці попереджають, що в XXI столітті щонайменше 40% мов можуть зникнути з лінгвістичної карти світу.

Це величезна втрата для людства, адже кожна мова – основа повноцінного розвитку народу.

Відомий німецький філософ і вчитель Лео Вайсгербер, який одержав у світі ім’я «апостол рідної мови», говорив про те, що у мові – Батьківщина кожної людини. Якщо людина позбавляється Батьківщини, то з собою вона має рідну мову, і вона є її Батьківщиною.

Згідно з Атласом мов, який оприлюднило ЮНЕСКО, на території України існує 15 мов, яким загрожує зникнення. Серед них наймасовішими є поліська (800 тисяч носіїв), кримськотатарська (понад 200 тисяч) та гагаузька (майже 150 тисяч носіїв).

Українській мові така перспектива не загрожує.

Українська мова є мовою найбільшого корінного етносу України (українці становлять 77,8% всього населення) і є невід’ємною ознакою його ідентичності. По-друге, українська мова нині має статус державної. Статус державної мови в багатонаціональній країні закріплюється Конституцією, як правило, за мовою найчисленнішої національності, яка відіграла провідну роль в історичному становленні держави. Так статус української мови як державної закріплений у статті 10 Конституції України.

День рідної мови відзначає кожна культурна людина, яка усвідомлює, що мова є безцінним надбанням людства.

У мові закодовує нація всю свою історію, багатовіковий досвід, здобутки культури, духовну самобутність.

Кожна людина має право розмовляти і мислити рідною мовою.

За весь час свого існування українська мова зазнала багато злетів і падінь. 134 офіційні заборони за 400 років! Та жодному законові, циркулярові, указові чи анафемі не вдалося ні обмежити, ні знищити її. Українська мова не лише вистояла, а й зберегла право називатися однією з наймилозвучніших у світі, найстаріших у Європі, стала другою слов'янською за кількістю мовців, і входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.

Українську мову можна почути в Канаді, Великобританії, Мексиці, Німеччині, Аргентині, Парагваї, Венесуелі, Греції, Китаї (близько 40 країн світу).

Українською мовою розмовляють у світі близько 45 млн. чоловік. Це забезпечує українській мові 26 місце серед 6 тисяч мов за поширеністю в світі.

Тож як стверджував Максим Рильський: “Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її. Борімося за красу мови, за правильність мови, за присутність мови, за багатство мови...”

                                                                             

20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні — пам'ятний день на вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні.

Пам'ятний день встановлено указом Президента України Петра Порошенка 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

Уперше Небесною сотнею полеглих учасників акцій протесту назвала поетеса Тетяна Домашенко у вірші «Небесна сотня воїнів Майдану», який вона написала 21 лютого 2014 року.

Це були українці, які загинули в Києві на Майдані, на вулицях Грушевського та Інститутській за честь, за волю, за свою Україну.

Жодного з нас події Революції Гідності не залишили байдужими.

59 міст України назвали вулиці та площі на їх честь (наприклад, у Києві вулицю Інститутську  названо Алеєю Героїв Небесної Сотні, у Львові вулицю Гвардійську – вулицею Героїв Майдану). Про них складено пісні ( Піккардійська терція - « Пливе кача», Марійка Бурмака - «Він іде по воді», Гайдамаки - «Дерев’яні щити» та ін.). Видана збірка поезій «Материнська молитва Українки – героям Майдану». Письменники з України та інших країн написали вже численні твори (в основному — вірші) про події на Майдані, про майданівців. Знято документальний фільм "Небесна сотня" із серії «Зима, що нас змінила» та документальний фільм "Майдан" режисера Сергія Лозниці. В Івано-Франківську та Тернополі створено музеї Небесної Сотні та Революції Гідності.

31 березня 2014 року Національний банк випустив пам'ятну медаль "Небесна сотня на варті", а 18 лютого 2015 року Національний банк ввів у обіг три пам'ятні монети номіналом 5 гривень кожна — «Євромайдан», «Революція гідності» та «Небесна сотня». Монети відносяться до серії «Героям Майдану», яка увічнює пам'ять полеглих і події, що відбулися в Україні протягом листопада 2013 року — лютого 2014 року та увійшли в історію як Революція гідності.

Петриківські майстрині із Дніпропетровщини Галина Назаренко та Олена Ярмолюк створили писанку, присвячену пам'яті Героїв Небесної Сотні.

В одному з парків Праги встановили 107 дерев'яних хрестів, кожен з яких — як зображення героя Небесної Сотні.

3 квітня 2014 року працівники Почаївського лісництва та Кременецького лісового господарства заклали Ліс пам'яті Героїв Небесної сотні (площею 1,9 га) та встановили камінь і знак пам'яті.

24 березня 2014 року студенти і викладачі Тернопільського національного економічного університету, до яких долучилися громадські діячі та представники влади, висадили сто лип, заклавши алею пам'яті Героїв Небесної сотні, що ростиме неподалік від центрального корпусу вишу.

26 червня 2014 року Президент України П.О. Порошенко вніс до Верховної Ради України законопроект щодо встановлення ордена Героїв Небесної Сотні для відзначення осіб за громадянську мужність, патріотизм, відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, активну благодійну, гуманістичну, громадську діяльність в Україні, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), інших подій, пов'язаних із захистом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України.

21 листопада 2014 року, коли вперше відзначався День Гідності та Свободи, Президент України Петро Порошенко підписав Указ про присвоєння 99 героям Небесної Сотні звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" посмертно. У зв'язку з тим, що звання Герой України може бути присвоєно виключно громадянам України, три іноземці, які загинули під час Революції Гідності, були нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні.

Героїчна сотня загинула за незалежність своєї держави, і ціною жертовності показала, що наш український дух є незламним, а народ – нескореним.

У боротьбі за незалежність на протязі століть віддали свої життя мільйони українців і зараз гинуть за свою націю і державу. Нас убивали, нищили голодоморами, вивозили до Сибіру, саджали по тюрмах. Але українська нація нескорена і вільна!

Давайте в цей день віддамо шану тим, хто загинув, а також їх родичам, яким доводиться жити з цим болем щодня.

15 лютого 2017р.

на засіданнях спеціалізованої вченої ради Д 35.226.02 Фізико-механічного інституту ім Г.В. Карпенка НАН України відбулися прилюдні захисти дисертацій:

м.н.с. відділу №16 ФМІ НАНУ “Корозійного розтріскування металів” ЧУЧМАНА Мар’яна Романовича “НАВОДНЮВАННЯ ТА ОПІР РУЙНУВАННЮ ТРУБНИХ СТАЛЕЙ У СІРКОВОДНЕВИХ СЕРЕДОВИЩАХ ЗА СТАТИЧНИХ ТА ЦИКЛІЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ”,  поданої на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.14 – хімічний опір матеріалів та захист від корозії. Робота виконана у Фізико-механічному інституті ім. Г.В. Карпенка НАН України (Науковий керівник: д.т.н., професор Хома Мирослав Степанович, Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України (м. Львів), завідувач відділу корозійного розтріскування металів. Офіційні опоненти: д.т.н., професор Архипов Олександр Геннадійович, Східно-український національний університет ім. В. Даля, завідувач кафедри машинознавства та обладнання промислових підприємств та д.т.н., доцент Курмакова Ірина Миколаївна, Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченка МОН України (м. Чернігів), завідувач кафедри хімії),

 

а також

 

м.н.с. відділу №3 ФМІ НАНУ “Діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів” ХАБУРСЬКОГО Ярослава Мирославовича “РОЗРОБЛЕННЯ ІНГІБІТОРІВ КОРОЗІЇ ВУГЛЕЦЕВИХ СТАЛЕЙ НА ОСНОВІ ВІДХОДІВ ДЕРЕВИНИ ДЛЯ ТЕПЛОЕНЕРГЕТИКИ”, поданої на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук зі спеціальності 05.17.14 – хімічний опір матеріалів та захист від корозії (Науковий керівник: д.т.н., професор Никифорчин Григорій Миколайович, Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України (м. Львів), завідувач відділу діагностики корозійно-водневої деградації матеріалів. Офіційні опоненти: д.т.н., професор Чигиринець Олена Едуардівна, Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” ім. І. Сікорського МОН України (м. Київ), завідувач кафедри фізичної хімії та д.т.н., доцент Курмакова Ірина Миколаївна, Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченка МОН України (м. Чернігів), завідувач кафедри хімії).

 

ВІТАЄМО З УСПІШНИМ ЗАХИСТОМ!

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 79 ... 81 ... 83 ... 85 Вперед >>

Powered by CuteNews