ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. Г.В. КАРПЕНКА НAH УКРАЇНИ
KARPENKO PHYSICO-MECHANICAL INSTITUTE OF THE NAS OF UKRAINE

 

5-6 жовтня на стадіоні «Арена Львів» за ініціативи Асоціації водоканалів України «Укрводоканалекологія» та за сприяння Міністерства екології та природних ресурсів відбувся ІІІ Міжнародний екологічний форум «Вода та Енергія», присвячений очищенню комунальних стічних вод та використанню відходів вторинної сировини.

Відкрив та розпочав першу панельну дискусію екологічного форуму екс-міністр економічного розвитку і торгівлі України Павло Шеремета, який наголосив на важливості проведення форуму такого спрямування.

Під час першого дня Форуму відбулося підписання меморандуму про співпрацю між містом Львовом та Національним Фондом охорони навколишнього середовища і водного господарства (Польща).

Участь у підписанні взяли Андрій Садовий, міський голова Львова, Казімєж Куйда, президент Національного фонду охорони навколишнього середовища і водного господарства, Микола Кузьо, заступник міністра екології України, Валентин Вольський, директор ЛМКП «Львівводоканал».

«Всі каналізаційні мережі потребують заміни і реконструкції. В Україні є 9 міст і 332 селища міського типу, які взагалі не мають централізованого водовідведення. Наше завдання зараз – розробити Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення», - зазначила Тетяна Медвідь, Міністерство регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ.

«Основними характеристиками забрудненості стічних вод є завислі речовини, біохімічне споживання кисню, хімічне споживання кисню, вміст амонійного азоту, фосфатів та синтетичних поверхнево-активних речовин. Підвищена концентрація цих забруднюючих речовин в стічних водах ускладнює роботу споруд біологічної очистки, а іноді порушує весь технологічний процес. Таким чином в Україні потрібно повністю модернізувати, побудувати і впровадити очисні споруди - інженерні споруди системи каналізації для очищення, знешкодження й знезараження стічних вод», - зазначила директор ТОВ «Білоцерківвода» Ольга Бабій.

Меморандум передбачає розбудову і модернізацію системи відведення та очистки стічних вод разом із здійсненням відповідних інвестицій у Львів. Як зазначив під час підписання міський голова Львова Андрій Садовий, вже доброю традицією Еко-форуму стало залучення інвестицій у Львів та підписання відповідних угод, адже торік на цьому ж форумі було підписано договори-гарантії з НЕФКО та ЄБРР за проектом «Реконструкція очисних споруд та будівництво станції переробки мулу для очищення та утилізації стічних вод і виробництва біогазу для когенерації у Львові».

«Зараз у ЛМКП «Львівводоканал» є великий проект. Цей намул, який ми отримуємо у результаті очистки стоків, ми плануємо переробляти і отримувати біогаз, щоб мати свою електроенергію. Проект, який ми сьогодні починаємо, стосується повної модернізації системи, яка дасть можливість мати очисні споруди на найвищому рівні, використовуючи найсучасніші технології.

Ми прекрасно розуміємо, що частина наших стоків йде в сторону Балтійського моря, тому це важливо для всіх країн Європейського Союзу. Я б хотів подякувати президенту Національного Фонду охорони навколишнього середовища і водного господарства за те, що він настільки сильно любить свою країну Польщу, що радий допомагати й нам, адже з точки зору екології не можна поставити кордон. З точки зору екології ми всі живемо в одному просторі. Дай Бог, щоб ми мали сили, можливості і розум все реалізувати», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

«Підписання цього Меморандуму означає, що Національний фонд Польщі готовий розглядати можливість інвестицій в модернізацію очисних споруд міста Львова з досягненням екологічного ефекту щодо забруднення річки Західний Буг, Вісли і басейну Балтійського моря, беручи за приклад модернізацію Варшавських очисних споруд. У реконструкцію очисних споруд Варшави було інвестовано 500 млн. євро.. На реконструкцію очисних споруд Львова потрібно приблизно 200 млн. євро.

Ми підписуємо цей меморандум, щоб загострити увагу суспільства до екологічних проблем, адже вони потребують велетенських інвестицій і нашої спільної уваги. Без розуміння того, що ми мусимо вкладати і робити ці кроки сьогодні, ми не будемо мати чистого довкілля завтра», - зазначили в ЛМКП «Львівводоканал».

«До події, яка сьогодні сталася, ми йшли декілька років. Я хочу сьогодні привітати не лише місто Львів, але й усі наші міста. Це величезний крок для України. У співпраці з нашим найближчим сусідом ми рухатимемося в напрямку досягнення чистої води і чистих річок», - наголосив Валентин Вольський, директор ЛМКП «Львівводоканал».

«Ми знайшли дуже багато спільних точок дотику і ми, як Міністерство екології, надзвичайно раді тому, що робить Україна на шляху до європейської інтеграції. Це викликає довіру і дає результати такі як підписання даного Меморандуму й подальші інвестиції у модернізацію очисних споруд», - сказав заступник міністра екології та природних ресурсів України Микола Кузьо.

Як зазначено у Меморандумі, основний напрямок співпраці – спільні заходи із забезпечення ефективної очистки стічних вод міста Львова для досягнення мінімізації забруднення басейну транскордонної ріки Західний Буг.

Відтак, Меморандум передбачає надання Львову польською стороною консультацій та допомоги для розбудови і модернізації системи відведення та очистки стічних вод разом із здійсненням відповідних інвестицій. Також Національний фонд охорони навколишнього середовища і водного господарства допомагатиме Львову у підготовці тендерної документації на виконання багатоваріантної концепції щодо розбудови та модернізації системи відведення і очищення стічних вод. Передбачається і надання інвестицій на реалізацію цих заходів, обмін досвідом, зокрема, ознайомлення з досвідом польських міст у реалізації подібних проектів. Також Фонд проводитиме навчання для спеціалістів ЛМКП «Львівводоканал» при підготовці проектів, складанні грантових заявок та звітів. Передбачена співпраця і в напрямку розробки спільних проектів для залучення фондів із ЄС. ЛМКП «Львівводоканал» зі свого боку зобов’язується забезпечити розробку проекту реконструкції очисних споруд та поетапну реалізацію проекту.

Фінансування проекту передбачається із залучення міжнародних фінансових установ (Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку, Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО), Німецького державного банку «Кредитна установа для відбудови» (KFW) та інших), національних екологічних фондів, внесків міста, власних коштів ЛМКП «Львівводоканал».

«Щоб вся система водних ресурсів України запрацювала, важливою є побудова нової системи моніторингу вод і подальша розробка системи управління. Станом на сьогодні є відповідні напрацювання проектів та актів і очікуємо, що в найближчі місяці це буде схвалено урядом. Усі підзаконні акти, які регулюють впровадження інтегрованого управління водними ресурсами вже прийняті. Наше завдання – на кінець наступного року вийти з проектною частиною, з розумінням чіткості самої технології, з розумінням фінансових партнерів, щоб ми могли з 2019 року почати масштабну фазу модернізації очисних споруд», - розповів Микола Кузьо, заступник міністра екології та природних ресурсів України.

Протягом другого дня Форуму було запрезентовано успішні практики поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ), а також французькою компанією «Egis» було представлено проект будівництва сміттєпереробного заводу у Львові. Окрім цих знакових подій Форуму, відбулися дискусії на теми інвестицій, екології, енергетики; Zero Waste тощо.

“Ми не плануємо подальшу експлуатацію Грибовицького полігону”, - зазначив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.

Тому на еко-форумі французька компанія «Egis» презентувала проект рекультивації полігону в с.Великі Грибовичі. Під час презентації представник компанії «Egis» розповів про поетапність реалізації проекту рекультивації полігону, виділив основні цілі на найближчі роки. Проектний менеджер компанії зазначив, що пріоритетом є очищення фільтратів і рекультивація безпосередньо східного зсуву полігону.

Також під час роботи Форуму, директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря запрезентував концепцію переробного комплексу у Львові, який планують збудувати до 2020 року.

«Ми маємо збудувати завод терміном до 2 років і на це ми маємо фінансування до 35 млн євро. Наш завод забезпечить механіко-біологічну переробку ТПВ: дві лінії механічного сортування (по 120 тис. тонн/рік кожна). Після сортування вся розділена фракція потраплятиме у біо-стабілізаційні тунелі.

Усі тверді побутові відходи потраплятимуть на сортувальну лінію, де їх розділятимуть на суху і органічну фракції. Після цього органічна фракція проходитиме анаеробну фазу, що зможе забезпечити виробництво біогазу, з якого можна виробляти електроенергію, що в свою чергу дозволить отримати теплову енергію.

У той час суху фракцію розділятимуть на папір, пластик, скло тощо. Пізніше це все, як непридатна фракція для компостування і переробки, проходитиме етап пресування та потраплятиме на пакувальну лінію.

Усе місто має бути охоплене системою роздільного збору – це мінімальний базовий рівень. Якщо запровадити сортування, то це спростить роботу майбутнього переробного підприємства», - зазначив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.

 

Основною цільовою аудиторією Еко-Форуму були

 • муніципальні органи влади,
 • керівники комунальних водопостачальних підприємств,
 • керівники промислових підприємств, які перебувають у гострій фазі пошуку інвесторів для модернізації інфраструктури відповідно до законодавства ЄС.

 

Під час Еко-Форуму «Вода та Енергія» також тривала Виставка Інноваційних Технологій, до участі у якій були залучені підприємства та компанії, виробники й постачальники обладнання та устаткування:

 • для очищення природних і стічних вод,
 • переробки та сортування відходів,
 • засоби автоматизації технологічних процесів,
 • економії енергоресурсів,
 • транспортування води,
 • новітніх «зелених» рішень для промисловості та домогосподарств.

 

Довідка

Французька компанія Egis являє собою міжнародну групу, яка пропонує послуги інжинірингу, проектного структурування та експлуатації. У сфері інжинірингу та консалтингу діяльність компанії концентрується на секторах транспорту, міського розвитку, цивільного будівництва, промисловості, водопостачання та водовідведення, захисту навколишнього середовища та енергетики. 

На сьогоднішній день Egis  проводить дослідження стратегії поводження з твердими побутовими відходами для міста Львова, включаючи техніко-економічне обґрунтування інтегрованої системи поводження з ТПВ, тобто збір відходів, переробку та їх утилізацію, що  містить такі складові:

 • огляд існуючої системи поводження з твердими побутовими відходами;
 • розробку Стратегії поводження з ТПВ та Генерального інвестиційного плану для Львова;
 • підготовку попереднього проекту потужностей зі збору, переробки та утилізації ТПВ (в т. ч. коригування існуючого проекту рекультивації сміттєзвалища в с. Грибовичі);
 • фінансовий аналіз та аналіз закупівель щодо рішень поводження з ТПВ;
 • оцінку екологічного та соціального впливу.
 • підготовку тендерної документації

 

P.S.  5 жовтня 2017р. відбулася зустріч міського голови Львова Андрія Садового з послом Словенії в Україні Наташею Прах, під час якої мер Львова подякував за участь в Еко-форумі словенських фірм і за надання  Європейським банком реконструкції та розвитку 35 млн євро на будівництво заводу та рекультивацію полігону. Посол Словенії в Україні запевнила, що готова до розширення співпраці в екологічних проектах, та запросила до обміну досвідом в питанні будівництва сміттєпереробних заводів, зокрема, запросила відвідати м. Любляна.

 

За матеріалами Львівської міської ради

У Львові 29 вересня - 1 жовтня пройшла наймасштабніша подія українського ІТ світуконференція ІТ Arenа, яка є найбільшою за кількістю відвідувачів не лише в Україні, але й у Східній Європі. Цього року конференція зібрала на стадіоні Арена Львів більше 2 000 учасників, серед яких: спікери з найвідоміших компаній світу, топ-менеджмент українських та іноземних ІТ компаній, інвесторів та стартапи, працівників ІТ сфери та студентів ІТ спеціальностей.

Офіційна церемонія відкриття цьогорічної ІТ Arena здивувала усіх присутніх, адже відбулась без традиційних ведучих. Відкривали конференцію: жіноче комп’ютеризоване зображення та синтезований голос, названий Аріною, на честь конференції.

На відкритті з доповідями виступили організатори події – Степан Веселовський, СЕО, Lviv IT Cluster; Андрій Павлів, Supervisory Board Chairman, Lviv IT Cluster, CEO & Co-Founder, N-iX; Руслан Захарченко, СЕО, Eleks, представники Lviv IT School та Startup Depot. А також представники партнерів та спонсорів ІТ Arena.

Після офіційної церемонії відкриття розпочався справжній марафон – доповіді спікерів паралельно на трьох стрімах business, technology та product. Стрім technology розпочав keynote спікер Мартін Воллей з компанії Bluetooth SIG, стрім business розпочався з доповіді Керрі Галлард з Global Sourcing Association, присвяченій особливостям аутсорсингу та ведення такого виду бізнесу; а стрім product розпочав Мартін Еріксон з Mind the Product з лайфхаками та порадами як побудувати успішну команду для створення продукту.

«Щороку ІТ Арена якісно змінюється, росте команда організаторів та однодумців, більшає людей, які їдуть на конференцію з інших міст України та закордону. Цього року в нас були фантастичні спікери, більше 90 осіб, кожен з яких – експерт в своїй галузі. Я дуже радий що вони виступили саме тут, у Львові, на ІТ Арені. Ця подія є впізнаваною, особливою і вона дуже личить нашому місту, яке стає центром технологій та ІТ- індустрії і має на майбутнє багатообіцяючі плани» - розповідає Степан Веселовський, СЕО, Lviv IT Cluster.

О 15.00 год розпочалися пітчі більше 30 стартапів, які подалися на конкурс Startup Competition заздалегідь. Після презентацій та запитань від членів журі, до фіналу конкурсу журі відібрало кращих 10 стартапів, серед яких Senstone, GameTree, Bright Advise, BotMakers, EVE.Calls, AxDraft, CertChain, IRAengine, Docsify. Стартапи отримали змогу презентувати свої ідеї наступного дня конференції на головній сцені IT Arena.

Серед спікерів, які виступили протягом першого дня IT Arena – Джульєн Симон (Amazon Web Services), Андрій Кароль (Cardiolyse), Джонатан Велла (Hotjar), Євген Борукхович (Bayer), Патрік Невбері (GlobalLogic) та інші.

Завершився перший день конференції IT Arena подією Tech Lounge, в нещодавно відкритому Центрі ім. А.Шептицького (УКУ), де всі спікери та організатори конференції мали нагоду поспілкуватися та ближче познайомитися між собою.

«Big Data допомагає краще зрозуміти аудиторію. Правильні меседжі справді можуть змінити поведінку людей».

Другий день IT Arena розпочався з доповіді keynote спікера, якого всі дуже чекали і заради якого на конференцію приїхали учасники з інших українських міст та країн - Александра Нікса, СЕО, Cambridge Analytica. Він познайомив присутніх з Big Data підходом до виборчих та рекламних кампаній. Приклад Cambridge Analytica показує, що технології та науковий підхід вже впливають на кожного з нас, адже, за словами Александра Нікса, багато даних дозволяють краще зрозуміти окремі групи осіб та конкретну людину, а відтак, вгадати її наступний крок. Біхевіористика, Big Data та таргетинг – рецепт успіху Cambridge Analytica.

Business стрім продовжив Майк Бутчер, editor-at-large найвідомішого технологічного видання TechCrunch з доповіддю, в якій розповів про Штучний Інтелект і як він вже змінює наше життя, побут та простір, в якому ми живемо.

Після нього свою надихаючу промову та історію успіху розказав Ярослав Ажнюк, засновник найвідомішого українського стартапу Petсube. На стрімі technology про віртуальну та додаткову реальність розповіла Rachel Sibley з компанії Leap Motion. Також своїм досвідом повним провалів та успіхів поділився Allan Grant, засновник рекрутингового агентства Hired.

На головній сцені конференції також відбулась церемонія інавгурації навчальних програм Львівського Кластеру – IoT та Artificial Intelligence у Львівській Політехніці та Data Science&Іntelligent Systems в ЛНУ ім.І.Франка. Студенти мали нагоду послухати мотивуючу промову Rachel Sibley, в якій вона розповіла про ІТ індустрію та нелегкі виклики для ІТ спеціалістів.

Після інавгурації відбулися пітчі фіналістів Startup Competition, після чого на головній сцені оголосили переможців конкурсу стартапів. Серед переможців:  The Best Pitch – IRAengine, стартап виграв запрошення на престижний конкурс стартапів Slush 100 Pitching Competition. The Best B2C стартап – Senstone, отримав запрошення на фінал конкурсу Seedstars Ukraine; The Best B2B стартап -  Docsify, отримав запрошення на Bootstrap від The Next Web.

Завершився другий день IT Arena, неймовірним фестивалем електронної музики Futureland Festival, який відбувся на стадіоні просто неба. Окрім учасників конференції, фестиваль додатково відвідали більше 2 000 шанувальників електронної музики. На фестивалі в осінній холод публіку розігрівав гурт Cassius, справжні зірки електронної сцени Європи, а також українські музиканти Cape Cod, SE62, Pahatam.

Третій день IT Arena здивував усіх, адже був неформатним для конференції. Протягом дня у 9-ти різних локаціях історичної частини Львова відбулось 28 мітапів. Учасники мали нагоду зібратися у тісніших компаніях та обговорити окремі теми, а гості міста мали нагоду побачити історичний центр Львова та надзвичайно затишні львівські ресторани та кав’ярні. Третій день мітапів також завершився вечіркою на площі Арсенальній.

 

За матеріалами Львівської міської ради

Українська наука європейського зразка

На початку листопада в МОН представлять проект Дорожньої карти інтеграції України до Європейського дослідницького простору (ERA-UA) – наразі триває активний етап його підготовки. Про це йшлося під час зустрічі робочої групи з формування Дорожньої карти, що відбулася в Міністерстві освіти і науки.

«Ми взяли за приклад австрійську Дорожню карту, насамперед її структуру і загальні принципи. У нашій Дорожній карті ми також опишемо поточну ситуацію, наші цілі, що ми маємо зробити для їх досягнення, якими будуть індикатори змін тощо. Ми повинні зосередитися на конкретних кроках, які наблизять нас до європейських стандартів. У підсумку цей документ має змінити ті підходи до сфери науки, які сьогодні є в державі», – відзначив заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха.

До складу робочої групи увійшли 60 експертів, які представляють МОН, інші міністерства та органи влади, Верховну Раду, НАН, галузеві академії, виші, міжнародні та громадські організації тощо.

Вони готують Дорожню карту за 6 пріоритетами:

 • Ефективні національні дослідницькі системи
 • Оптимальна транснаціональна кооперація та конкуренція
 • Відкритий ринок праці
 • Гендерна рівність в дослідженнях
 • Оптимальні обмін та трансфер наукових знань
 • Міжнародна кооперація

Остаточно затвердити Дорожню карту планують до кінця року. Її прийняття є однією із пріоритетних дій Уряду на 2017-й.

Нагадуємо, що цього року вчені України та Німеччини почали разом проводити дослідження, які допоможуть змінити систему управління наукової та інноваційної діяльності в Україні.

За словами заступника Міністра освіти і науки України Максима Стріхи, торік МОН України та Федеральне Міністерство освіти і наукових досліджень Німеччини провели черговий конкурс спільних наукових проектів, де вперше було відібрано 6 структурних проектів. Вони мають показати, які зміни в системі управління наукової та інноваційної діяльності нам потрібні та як їх можна впроваджувати, враховуючи німецький досвід.

«Разом з Німеччиною ми вперше реалізуємо наукові дослідження за структурними проектами, які, я переконаний, допоможуть суттєво змінити науковий ландшафт України. Проекти розраховані на 2 роки – 2017-2018-й, і сьогодні науковці обох кран зібралися, щоб «звірити годинники» – презентувати плани своєї роботи, головні цілі та очікувані результати», – розповів Максим Стріха.

Проекти мають різну тематику, зокрема: 

 • оцінювання наукових організацій в Україні,
 • освіта дорослих,
 • трансфер технологій,
 • великомасштабні експерименти,
 • чиста вода для громадян Маріуполя тощо.

До них будуть задіяні як наукові інститути, так і вищі навчальні заклади обох країн.

«Щоб впроваджувати прогресивні зміни в системі управління вищої освіти, науки, для нас вкрай важливо залучати досвід іноземних колег. Приміром, проект з оцінювання наукових установ допоможе нам визначити, які інституції працюють ефективно, а які – ні, використовуючи при цьому прозорі критерії. І в цьому питанні досвід Німеччини є дуже цінним, оскільки в цій країні досить стала і ефективна система управління науковою діяльністю, з високими показниками», – відзначила начальник відділу міжнародного науково-технічного співробітництва МОН Стелла Шаповал.

Вона також додала, що окрім структурних проектів для реалізації у 2017-2018 роках було відібрано і 6 спільних проектів мобільності – для здійснення прикладних та фундаментальних досліджень. Загалом же за останні 10 років Україна та Німеччина разом реалізували 172 наукових проекти у галузях біології, фізики, ІКТ тощо

<< Назад ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... Вперед >>

Powered by CuteNews